![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/20230516_194757-בית-יד-לבנים-החדש-באור-עקיבא-1024x577.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/005-יד-לבנים-אור-עקיבא-1024x565.png)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/004-יד-לבנים-אור-עקיבא-1024x574.png)
הפרויקט המיוחד של מתחם “יד לבנים” החדש, מיזם שהחל בשנים האחרונות, הגיע לסיומו ונפתח לקהל ולתושבי העיר בקיץ 2023.
בפרויקט הושקעו כ-6 מיליון שקלים, זאת בבניית הבניין, בהקמה ועיצוב חלל הפנים, שישמש הן כאתר זיכרון והן כמרכז חינוכי. במרכז הבית יופיע מיצג מואר כאנדרטת פנים.
הבית מכיל:
לוח מתכת מואר עם שמות הנופלים
הנצחת נופלי העיר
מרפסת דק לכינוסים וטקסים
כיתת לימוד מורשת
מערכות מיחשוב ותקשוב עם סיפורי גבורה
תולדות העיר
מלחמות ישראל
- יו”ר בית יד לבנים : מאיר פנחסוב
- כתובת: הנשיא 80, מתחם היכל התרבות העירוני, קומה 2
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/003-יד-לבנים-אור-עקיבא-1024x568.png)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/002-יד-לבנים-אור-עקיבא-1024x569.png)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/20230516_183711-טקס-חניכת-יד-לבנים-אור-עקיבא-1024x577.jpg)
לזכרם
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/צין-קוזוקרו-אידל.jpg)
![סוכר חיים סוכר חיים](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/סוכר-חיים-q9stw73pkizjrwi0o9ogfln5s3492w8v9vxpeat3o0.jpg)
![יוסף עמר יוסף עמר](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/יוסף-עמר-q9stva7cxbqihjtt0dgiiby0zlmelhm9hd3plm5vps.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אבנר-וקנין.jpg)
![סופר סמי אריה סופר סמי אריה](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/סופר-סמי-אריה-q9stw9x8513eqqdx7swc52xjk8qcpzk2a9w5u4ox5c.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/israelyankilovich-150x150.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/לוי-שמואל.jpg)
נפל בעת התפוצצות בונקר במוצבי בית-המכס מול גשר בנות-יעקב. הובא למנוחת-עולמים בקבר-אחים אשר בבית-הקברות הצבאי בנהריה.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/פריינטה-מנחם.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/גבריאל-טולדנו.jpg)
![פרץ דוד פרץ דוד](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/פרץ-דוד-q9stwjbm1dg9yu09owylu0k5i3g0uyldnkf0mwazf4.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/ברגר-אליאס.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/יחזקאל-עובדיה.jpg)
בן 29 בנפלו. במלחמת יום-הכיפורים לחם בגדוד מרגמות-כבדות-מתנייעות ברמת הגולן. יחידתו עברה את נתיב הקרבות נגד הסורים, נתקלה בהפגזה קשה של הסורים, וסמי נפצע בהפגזה. הוא הועבר לרכב פינוי, אולם רכב הפינוי נפגע אף הוא וסמי נפגע ונהרג.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אילן-סימון.jpg)
בן 21 בנפלו. בשירותו היה אילן שותף להגנה על חופי הארץ מפני חדירות מחבלים בדרך הים, ונטל חלק בלכידת סירות מחבלים בגבול הצפון.
![מרים סופר מרים סופר](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/מרים-סופר-q9stw0iu8oqhgz15b2ytlfpxl069gfbmnmtiu2fcz0.jpg)
![ישראל אברמוב ישראל אברמוב](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/ישראל-אברמוב-q9stvlhf7c5ycvdf6ic1c93k482t5uv1iwxjcxp5n4.jpg)
בן 20 בנפלו. נהרג בתאונת דרכים בעת מילוי תפקידו בלבנון.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/קקון-מואיס.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/עופר-סלומון.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אסולין-נאוה.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/מאיר-דהן.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אזולאי-יהודה.jpg)
בן 19 בנפלו. ביום 14.6.1985 שהה יהודה בביתו באור עקיבא ובערב יצא ברגל עם קבוצת חברים לעבר כפר הנופש ‘קיסרית’, לבלות שם את ערב השבת. בהיותם בדרך, הגיחה לפתע מכונית פרטית ופגעה אנושות ביהודה, שצעד עם חבריו בכביש. לפי עדות אחד מהם, יהודה הבחין ראשון במכונית המתקרבת ודחף את החבר הקרוב אליו לשולי הכביש לבל ייפגע, וכך נפגע בעצמו. מאמצי הרופאים בבית-החולים ‘הלל יפה’ הסמוך להציל את חייו עלו בתוהו.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/חיים-בן-הרוש.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/יעקב-נגבקר.jpg)
בשלהי פברואר 1988 גויס יעקב לצה”ל ולאחר תקופת הטירונות נשלח לקורס בחיל החימוש והוכשר כחמש צריח. לאחר סיום הקורס שובץ לגדוד תותחנים ברמת הגולן.ביום ג’ באלול תשמ”ח (16.8.1988) נפל יעקב בעת מילוי תפקידו. הוא נספה במהלך טיול פלוגתי, כאשר היה עליו לחצות בריכת מים. תוך כדי חציית הבריכה, טבע וכל המאמצים להצילו עלו בתוהו.
![מזל סבן מזל סבן](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/מזל-סבן-q9stvuvt3oitkyzrnmeb16q622shatwcw7ge5pb7ww.jpg)
![מקסים ביליה מקסים ביליה](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/מקסים-ביליה-q9stvxpbo6mojsvo75m6qo0ju8ekxx7jwleulj71e8.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/ארז-טל.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/רדינסקי-ויטאלי.jpg)
בן 33 בנפלו. ערב של יום כ”ח בשבט תשנ”ז (4.2.1997) אירע אסון המסוקים, כששני מסוקי יסעור התנגשו מעל מושב שאר ישוב. שבעים ושלושה הלוחמים, שעשו דרכם לפעילות מבצעית בלבנון, נהרגו, וביניהם ויטאלי, שהיה בשירות מילואים.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/יוסף-שי.jpg)
משפחתו הנציחה את זכרו בהכנסת ספרייה תורנית לבית-הכנסת שערי צדקה לעולה הודו בשכונת קנדי באור עקיבא.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אושרי-שוורץ.jpg)
אושרי נפל בקרב בלבנון ביום כ”ה באב תשנ”ז (28.8.1997) כתוצאה משריפה שפרצה במהלך פעילות מבצעית בגזרה המזרחית של אזור הביטחון בדרום לבנון. בן תשע-עשרה וחצי היה בנופלו.
משפחתו הנציחה את זכרו בטורניר כדורגל על שמו שנערך מדי קיץ באור עקיבא בהשתתפות חבריו לנשק, בחוברת ובה תמונות ודברי המשפחה והחברים ובאנדרטה בצפון הארץ, המנציחה את אושרי ואת ארבעת הלוחמים שנפלו עימו.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/נורזיץ-ואדים.jpg)
בן 33 בנפלו. נפל בי”ג בתשרי תשס”א (12/10/2000) במהלך לינץ’ ברמאללה במהלך האינתיפאדה השנייה.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/קונסטנטין-דנילוב.jpg)
בן 23 בנופלו, נהרג בהתקלות כוח מג”ב עם מחבלים מפגעים. קונסטנטין נהנה בכל פעילות שביצע ואהב לתרום לזולת. המסר החנוכי שקיבל בביתו הובא לידי ביטוי בכל הזמנים תמיד ידע להגיד תודה,בבקשה וסליחה. כאשר היה רואה אדם מבוגר שזקוק לעזרה לא היסס לתת יד ולעזור זאת היתה דרך החיים שלו.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אגרונוב-יוסי.jpg)
בן 20 בנפלו. בפברואר 2002 התגייס יוסי לצה”ל, הוכשר כנהג משאית, ושירת בבסיס התובלה בית נבאללה. חודש לאחר שיבוצו בתפקיד, יצא יוסי עם חבריו לבילוי בים. בעת ששחה בים נסחף יוסי ונעלם בין הגלים. בתום חיפושים שארכו שעתיים הוא נמצא ללא רוח חיים.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/בקליאר-ולדימיר.jpg)
בן 20 בנפלו. בשנת 2001 סיים ולדימיר את לימודיו בתיכון ולאחר כחודשיים, בראשית חודש אוגוסט, התגייס לצה”ל. הוא הוצב בחיל האוויר ושירת ביחידת קשר. גאה היה במדיו הכחולים ובהשתייכותו למשפחת חיל האוויר ואהב את הבסיס ואת תפקידו. במהלך שירותו עבר קורס מפקדים ועד נפילתו שימש כמפקד תא קשר.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/no_image_pic.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/ויקטור-מזרחי.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אהרונוב-גרגורי.jpg)
בן 34 בנפלו. בפרוץ מלחמת לבנון השנייה קיבל גריגורי “צו 8” והצטרף ליחידתו. שלוש פעמים גויס ושוחרר, ובפעם השלישית עבר אימונים וסופח כקצין רכב של גדוד הצנחנים 9255. ביום ראשון, י”ב באב תשס”ו, נערך עם חיילי הגדוד ועם הדרגים תומכי הלחימה סמוך לבית העלמין שבקיבוץ כפר גלעדי, והמתין לפקודה להיכנס ללבנון. קטיושה שירו מחבלי החיזבאללה משטח לבנון אל עבר קיבוץ כפר גלעדי פגעה בקבוצת החיילים פגיעה ישירה, וגריגורי נהרג במקום.
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/פרוחבטילוב-סטניסלב.jpg)
![אריק דוידוב אריק דוידוב](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/אריק-דוידוב-q9stuqgqxszhpqmh7mxcjyxciibp3ufweneiisz5cg.jpg)
![](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/2023/07/אליהו-אדרי-זל.jpg)
![romanivkin romanivkin](https://www.oraqiva.muni.il/wp-content/uploads/elementor/thumbs/romanivkin-q9sttz7ffly6d1q2mt561nszac21wmfomwhfls3kcw.jpg)